Čína ‚krotí‘ výrobce elektromobilů. Je jich příliš mnoho

on

O regulaci v tomto odvětví se Čína pokoušela již roku 2018. Příliš úspěšná však asi nebyla. Zkouší to opět. Paradoxně, cílem je výrobu elektromobilů posílit.

and, ČTK 21.09.2021 12:00
V Číně nekontrolovaně bují počet výrobců … Foto: Chinaauto
V Číně nekontrolovaně bují počet výrobců elektromobilů. Zatímco roku 2018 jich bylo něco přes sto, nyní jich je 300. To dělá odvětví velmi neefektivním.
Čína plánovala být technologickým lídrem v oblasti elektromobility. Její vláda masivně podporovala produkci elektromobilů a hybridních vozidel. A dokonce přijala povinné kvóty, které předepisovali výrobcům aut produkujících v Číně, aby od roku 2019 pod hrozbou sankcí činily jejich tržby z ekologických aut minimálně 10%. Štědré dotace však vedly k „bezhlavému“ rozvoji tohoto odvětví. Vznikly stovky výrobců elektromobilů, což vedlo k nadměrným kapacitám a nízké efektivitě výroby. Roku 2018 produkovala Čína 355 různých typů elektromobilů. Proto se rozhodla, že v tomto odvětví udělá pořádek.

Nio ES8
ČTĚTE VÍCE
Číňané berou Evropu útokem. První je na řadě Norsko
Zpřísnila parametry pro vstup, snížila nebo zrušila státní dotace asi pro 2 000 projektů, zvýšila dohled nad podniky a také posílila odpovědnost firem. Velmi úspěšná však asi nebyla, protože je tu druhé kolo konsolidace. Uvedl to čínský ministr průmyslu a informačních technologií Siao Ja-čching. V Číně nyní působí přibližně 300 výrobců elektromobilů, poznamenala agentura Bloomberg. Je to asi o 200 více než roku 2018. Podle ministra jsou tyto podniky většinou malé. „Podniky působící ve výrobě elektromobilů by v budoucnu měly vyrůst a zesílit. Na trhu nyní máme příliš mnoho těchto firem, „řekl Siao.

čínský most
ČTĚTE VÍCE
Video: Most do nebe? Čína se chlubí dalším unikátním dálničním výtvorem
Ministr dodal, že vláda bude podporovat fúze i restrukturalizační opatření v odvětví. Agentura Bloomberg již minulý týden s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informovala, že čínská vláda připravuje opatření k omezení nadbytečných kapacit ve výrobě elektromobilů a na koncentraci aktivit do klíčových výrobních center. Ministr Siao také oznámil, že vláda zrychluje kroky k řešení problémů s nedostatkem čipů na výrobu automobilů. Minulý týden čínští regulátoři vyměřeny pokuty třem prodejcem čipů za neúměrné zvyšování cen, uvedla agentura Reuters.

Nejnovější články

McGregor jak ho známe. Vyhrožoval, chtěl kopnout soupeře

Dokáže se vrátit na vítěznou vlnu nebo jej další prohra přiblíží k MMA důchodu? Pravda 10.07.2021 08:19 McGregor PoirierFoto: TASR / AP, John LocherConor McGregor...