Čína ‚krotí‘ výrobce elektromobilů. Je jich příliš mnoho

on

O regulaci v tomto odvětví se Čína pokoušela již roku 2018. Příliš úspěšná však asi nebyla. Zkouší to opět. Paradoxně, cílem je výrobu elektromobilů posílit.

and, ČTK 21.09.2021 12:00
V Číně nekontrolovaně bují počet výrobců … Foto: Chinaauto
V Číně nekontrolovaně bují počet výrobců elektromobilů. Zatímco roku 2018 jich bylo něco přes sto, nyní jich je 300. To dělá odvětví velmi neefektivním.
Čína plánovala být technologickým lídrem v oblasti elektromobility. Její vláda masivně podporovala produkci elektromobilů a hybridních vozidel. A dokonce přijala povinné kvóty, které předepisovali výrobcům aut produkujících v Číně, aby od roku 2019 pod hrozbou sankcí činily jejich tržby z ekologických aut minimálně 10%. Štědré dotace však vedly k „bezhlavému“ rozvoji tohoto odvětví. Vznikly stovky výrobců elektromobilů, což vedlo k nadměrným kapacitám a nízké efektivitě výroby. Roku 2018 produkovala Čína 355 různých typů elektromobilů. Proto se rozhodla, že v tomto odvětví udělá pořádek.

Nio ES8
ČTĚTE VÍCE
Číňané berou Evropu útokem. První je na řadě Norsko
Zpřísnila parametry pro vstup, snížila nebo zrušila státní dotace asi pro 2 000 projektů, zvýšila dohled nad podniky a také posílila odpovědnost firem. Velmi úspěšná však asi nebyla, protože je tu druhé kolo konsolidace. Uvedl to čínský ministr průmyslu a informačních technologií Siao Ja-čching. V Číně nyní působí přibližně 300 výrobců elektromobilů, poznamenala agentura Bloomberg. Je to asi o 200 více než roku 2018. Podle ministra jsou tyto podniky většinou malé. „Podniky působící ve výrobě elektromobilů by v budoucnu měly vyrůst a zesílit. Na trhu nyní máme příliš mnoho těchto firem, „řekl Siao.

čínský most
ČTĚTE VÍCE
Video: Most do nebe? Čína se chlubí dalším unikátním dálničním výtvorem
Ministr dodal, že vláda bude podporovat fúze i restrukturalizační opatření v odvětví. Agentura Bloomberg již minulý týden s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informovala, že čínská vláda připravuje opatření k omezení nadbytečných kapacit ve výrobě elektromobilů a na koncentraci aktivit do klíčových výrobních center. Ministr Siao také oznámil, že vláda zrychluje kroky k řešení problémů s nedostatkem čipů na výrobu automobilů. Minulý týden čínští regulátoři vyměřeny pokuty třem prodejcem čipů za neúměrné zvyšování cen, uvedla agentura Reuters.

Nejnovější články

Striptýz: univerzální zábava pro dospělé

Striptýz je forma tanečního umění, která spojuje prvky erotických tanců s postupným svlékáním. Toto umění má dlouhou historii a dnes patří mezi oblíbené formy...