Jak na bezpečnou jízdu v zimě

on

Pro někoho je zima nejméně oblíbeným ročním obdobím, a to hlavně kvůli komplikacím na silnicích. Ať už bydlíme v nížinách nebo horských oblastech, často vás mohou nepříjemně potrápit veškeré vlivy počasí. Poradíme vám, jak na bezpečnou jízdu v zimě.

I když jste vyježděným řidičem může se stát, že vám sníh nebo led zkomplikuje pravidelné cestování. V horských oblastech se mnohdy neobejdete bez sněhových řetězů. Myslete na to, že v zimě je potřeba dbát zvýšené opatrnosti, myslet i za druhé a dbát na správná pravidla silničního provozu.

Auto v zimě

Ještě před zimou si vždy nechte zkontrolovat technický stav vašeho vozu. Zaměřte se nejen na kontrolu brzd, geometrii kol, ale také opravu tachometru nebo řídící jednotky. Samozřejmostí by měla být výměna letních pneumatik za zimní. V zimě byste měli také pravidelně dolévat nemrznoucí směs do ostřikovačů. Nechte si zkontrolovat také baterii a pro jistotu přibalte s sebou do vozu nabíjecí kabely.

Jistota a bezpečnost

Myslete také na jistotu v podobě rezervní pneumatiky a povinné výbavy. Vozte v autě polštář a deku, kdybyste museli čekat delší dobu v kolonách, případně někdy zůstali na nějakou dobu bez pomoci. Stejně tak se vyplatí vozit s sebou na delší cesty vodu, případně horký čaj v termosce. Přibalte také svačinku, ať už se jedná o toasty, sendviče, případně trvanlivé potraviny.

Dbejte na bezpečnou jízdu, kterou byste měli přizpůsobit aktuální situaci na silnicích, zároveň byste měli řešit i ochranu auta proti zlodějům. Skvělým pomocníkem je autoalarm i autoklíč s imobilizérem.

Jak jezdit v zimě

V zimě omezte svou rychlost a počítejte s tím, že brzdná dráha je na ledu, sněhu, ale i dešti výrazně delší. Snažte se dodržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních vozů, a pokud jedete na zasněžené silnici, držte se vždy raději vyjetých kolejí. Nezrychlujte, ale v hlubokém sněhu nebo do kopce byste neměli jet příliš pomalu, jinak hrozí, že kopec nevyjedete. Pokud jedete z kopce dolů, vždy brzděte motorem.

Dbejte na plynulou a klidnou jízdu. Raději jeďte pomaleji než obvykle, hlavně ať vždy dojedete v pořádku do svého cíle.

Předchozí článek5 nápojů, které vám doma nesmí chybět
Další článek6 důvodů, proč se těšit do práce

Nejnovější články

Vybavujete domácí posilovnu? Poradíme, co v ní nesmí chybět

Přejete si zhubnout, nabrat svaly nebo se jednoduše držet v dobré kondici? Ať je váš důvod jakýkoliv, vsaďte na domácí posilovnu - ta je...