Svářecí invertor aneb jak dodržovat bezpečnostní předpisy?

on

Určitě se mezi vámi nachází mnoho profesionálních svářečů, pro které představuje svářecí invertor a spojování kovových i nekovových materiálů denní chleba. Jenomže pokud si myslíte, že je svařování primitivně jednoduchý technologický postup, tak jste na velkém omylu.

V rámci spojování dvou materiálů totiž dochází k zahřátí na extrémní teplotu a také je zde velké riziko nenávratného poškození zraku. I proto by svářeči měli precizně dodržovat nastavené podmínky bezpečnosti práce.

Kvalitní oblečení je základ

Moderní svářecí invertor je špičkové a relativně bezpečné zařízení, s nímž však může pracovat pouze proškolený pracovník. Problém totiž v tomto ohledu nastává při samotném procesu svařování, respektive ve kvalitě svaru. Pokud se svářeč nebude z jakéhokoliv důvodu maximálně soustředit na práci, nebude spojení dvou materiálů stoprocentně pevné. Proto byste si měli pořídit kvalitní rukavice a zástěry, které vás ochrání nejenom před teplem a rozžhaveným kovem, ale také před rozpálenými kousky odletujícího drátu.

Nepodceňujte pevnou obuv

S požadavkem na kvalitní oblečení poskytující prvotřídní ochranu souvisí i pevná obuv. Jenom blázen by totiž svářel v žabkách nebo dokonce naboso. Svářečka totiž čas od času vydá o trochu vyšší elektrický výboj, načež může dojít k odpadnutí rozpáleného materiálu na zem. Dokážete si pak představit, jakou paseku udělá rozžhavený kov na holé kůži? Zapomeňte tedy na frajeřiny a při každém sváření mějte obuty pevné pracovní boty, pokud možno s pevnou špičkou.

Co vám hrozí za porušení bezpečnosti práce?

Mnozí z vás si asi myslí, že dodržování předpisů o bezpečnosti práce je pouze byrokratický výmysl, který vás pouze zdržuje od práce. To je ale holý nesmysl. Invertorová svářečka může být i přes svou sofistikovanost zdraví ohrožující, a proto byste při svařování neměli vůbec nic podceňovat. V lepším případě vám při zanedbání ochranných pomůcek hrozí pouze pokuta od zaměstnavatele, nicméně v tom horším vás čekají zranění a pravděpodobně i zamítnutá náhrada škody od pojišťovny.

Abyste se při svařování mohli stoprocentně soustředit, nebojte se investovat do kvalitních ochranných pomůcek a obuvi ze specializovaného obchodu.

Nejnovější články

Striptýz: univerzální zábava pro dospělé

Striptýz je forma tanečního umění, která spojuje prvky erotických tanců s postupným svlékáním. Toto umění má dlouhou historii a dnes patří mezi oblíbené formy...