Úprava stěn ve starém domě

on

Chcete si upravit starší dům na krásném místě tak, abyste v něm mohli trávit chvíle volna? Staré zdi mohou mít své mouchy, na které nová barva nemusí stačit. Aby byla vaše chalupa opravdu perfektní, máme pro vás tipy, jak si s nimi poradit.

1. Než začnete

Než se pustíte do bělení stěn své chalupy, měli byste důkladně zhodnotit situaci - zjistit, zda jsou zdi suché a původní omítky v pořádku, to znamená, zda dobře drží (při poklepání nezní dutě) a neolupují se. Pokud jsou stěny vlhké, v první řadě je třeba zjistit a odstranit příčinu vlhnutí - může jí být chybějící hydroizolace (o možnostech nápravy jsme podrobně psali v červnovém vydání a článek zanedlouho najdete i na našem webu), nedostatečné zateplení, špatné větrání či chybějící dešťové svody.
Všechny nesoudržné a olupující se vrstvy (ať už omítky nebo nátěry) je třeba odstranit a nahradit novými, přičemž je důležité vybrat na renovaci materiál s vhodnými vlastnostmi. Dalším problémem mohou být plísně nebo skvrny - i na jejich odstranění je třeba použít správný postup a vhodné přípravky. Na těchto stranách najdete rady a tipy, jak si poradit s nejčastějšími nedostatky, se kterými se na stěnách starých domů můžete setkat.

2. Vyberte si správný materiál

Omítky mohou být jednovrstvé nebo dvouvrstvé (na jádrovou omítku se natáhne ještě tenká štuková vrstva omítky nebo stěrky), případně speciální (tepelněizolační, sanační). Specifickou požadavkem při starém zdivu je nanést ještě před omítáním kontaktní můstek (postřik).

Na povrchovou úpravu si vyberte materiál - omítku nebo stěrku, podle těchto tří kritérií:

typu podkladu
vlastností samotné omítky či stěrky, a to v závislosti na prostředí, kde bude materiál použit, např. zvýšené vlhkosti
struktury finálního povrchu

Například na cihlové zdivo jsou vhodné:

vápenné omítky nebo stěrky, které dokáží regulovat vlhkost v interiéru
vápenocementové omítky, které jsou tradiční a mají typickou jemnou strukturu povrchu
sádrové omítky nebo stěrky, které mají hladký povrch a umožňují stěnám dýchat

Povrch stěny může mít zároveň různé struktury - od hrubé (vápenné nebo vápenocementové omítky) přes zrnitou a jemnou až po hladkou gletovanú (např. Sádrové omítky nebo vápenné stěrky).

3. Vyrovnání plus něco navíc

Potřebujete vyrovnat staré stěny? V nabídce jsou v tomto směru i výrobky se zajímavými benefity. Například s univerzální vyrovnávací maltou Baumacol Preciso můžete upravit nejen vnitřní, ale i vnější stěny a podlahy. Je vhodná pro plošné i lokální opravy v tloušťce od 2 do 30 mm a dají se s ní vytvořit také spádové vrstvy.

Dalším zajímavým tipem je vnitřní vyrovnávací a zároveň izolační hmota JUBOLIN Thermo. Obsahuje speciální duté plniva, které vytvářejí tepelnou zábranu, díky čemuž je povrch na dotek teplejší a příjemnější. Hodí se tedy k vyrovnání stěn, které chcete zároveň dodatečně izolovat a tím snížit například riziko vlhnutí a růstu plísní v místech tepelných mostů. Tento účinek je ještě vyšší při kombinaci s tepelněizolační vnitřní malířskou barvou.





Tip redakce: Vylaďte interiér svého domu k dokonalosti.


Další článek

Nejnovější články

Jak vybrat správné spodní prádlo

Spodní prádlo je nedílnou součástí našeho každodenního života. Ovlivňuje naše pohodlí, sebevědomí a v neposlední řadě i zdraví. Proto je důležité vybrat si spodní...