Jak získat finanční nezávislost

on

Představte si, že chodíte do práce, protože vás to baví, můžete cestovat po celém světě nebo si koupit to, po čem zrovna toužíte. Ano, to všechno je finanční nezávislost. Víte, jak jí dosáhnout?

Finanční gramotnost

Slyšeli jste už o finanční gramotnosti? Mnozí by ocenili, kdyby se například podobný předmět vyučoval ve škole. Bohužel tomu tak zatím není, veškeré informace si tak každý z nás musí sehnat svépomocí. V každém případě vám povědomí o financích ulehčí život a dovolí vám investovat například do oblíbených kryptoměn.

Sestavení rozpočtu

První krokem, který vám pomůže nejen k získání finanční nezávislosti, ale také k finanční gramotnosti je sestavení rozpočtu. Sestavit si můžete osobní nebo rodinný rozpočet. Využijte k tomu jednoduchou tabulku v excelu, ale nebojte si rozpočet sepsat i klasicky na papír.


Jak na to

U osobního rozpočtu je to jednoduché a rychlé. Do jednoho sloupečku si napište veškeré své příjmy. Patří sem příjmy z podnikání, měsíční mzda, ale také příjem z pronájmu nebo různých brigád. Do druhého sloupečku si napište výdaje. Do těch patří veškeré peníze, které měsíčně utratíte, ať už se jedná o splátky, inkaso, nájem nebo nákupy.

Následně odečtěte od příjmů své výdaje a zjistíte, zda jste každý měsíc v plusové částce anebo utratíte bohužel víc než vyděláte. V takovém případě je na čase změnit to, ať už snížením výdajů nebo naopak zvýšením příjmů.

Stejným způsobem se tvoří i rodinný rozpočet. Do něj se však počítají příjmy a výdaje celé rodiny. Podle vaše konkrétního případu tak započítejte například i příjmy a výdaje manžela, případně dalších členů rodiny.

Jak na finanční nezávislost

Chcete se dostat do fáze, kdy nebudete muset počítat peníze a budete si užívat aktivní život? Najděte způsob, jak získat pasivní příjem a výrazně zvýšit celkový příjem. Využijte například investici do bitcoinu a zhodnoťe své finance. V tomto případě platí, že čím dřív začnete investovat, tím dřív získáte finanční svobodu. Zajímejte se také o další kryptoměny, ať už se jedná o Ripple, Litecoin nebo Etherum.

Nejnovější články

Striptýz: univerzální zábava pro dospělé

Striptýz je forma tanečního umění, která spojuje prvky erotických tanců s postupným svlékáním. Toto umění má dlouhou historii a dnes patří mezi oblíbené formy...