Kdy nechat zkontrolovat geometrii kol?

on

Většina z nás považuje automobil především za dopravní prostředek, který nás doveze do práce, za zábavou nebo na návštěvu k příbuzným. Aby ale jeho používání bylo bezpečné, musíme udržovat auto v dobrém stavu a dbát na pravidelné kontroly. Kdy se starat o geometrii?

Špatnou geometrii poznáme při jízdě

U svého auta si sami zkontrolujeme olej, vodu v ostřikovačích, stav pneumatik a další drobnosti, které jsou pro jízdu potřebné a děláme je pravidelně. Někdy nás do servisu dožene určitá závada, kterou obratem vyřešíme. U některých věcí bychom ale měli dbát především na prevenci a snažit se je neřešit, až když problém nastane. Seřízení geometrie kol potřebujeme proto, aby auto jelo tak jak má a tam kam chceme a kola se točila. Jakmile geometrie chybná, poznáme to velmi jednoduše. Auto táhne na jednu stranu při jízdě na rovné silnici, není dobře ovladatelné a může nám způsobit různé problémy. Ukazatelem na špatnou geometrii je i volant, který se po průjezdu zatáčkou vrací velmi pomalu do středové polohy a také pneumatiky jsou sjeté pouze na jedné straně, tedy hloubka dezénu není po celé pneumatice stejná.

Potřebná kontrola

Pokud nám auto vykazuje problémy, které způsobuje špatná geometrie, je dobré návštěvu servisu neodkládat. Situace by se mohla ještě zhoršit a jízda se stát nebezpečnou nejen pro nás, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Kontrolovat geometrii bychom měli preventivně při každém sezónním přezouvání auta a kdykoliv máme podezření, že je něco v nepořádku. Problém s geometrií auta totiž může vzniknout i po rychlém projetí výmolu nebo když jsme vrazili do nějaké překážky, třeba obrubníku při parkování. I když se nám v tu chvíli zdá, že k žádnému poškození nedošlo, Je na místě zajdu pneuservisu a nechat geometrii překontrolovat.

Auto, které má dobře seřízenou geometrii, se nám mnohem lépe řídí a reaguje tak, jak chceme a potřebujeme, aby reagovalo. Nečekají nás žádná překvapení, jízda je bezproblémová a bezpečná. Na pravidelné kontroly bychom proto neměli zapomínat.

Předchozí článek4 způsoby, jak podpořit svou produktivitu
Další článekInvestice: Peníze do komodit nebo kryptoměn?

Nejnovější články

Vybavujete domácí posilovnu? Poradíme, co v ní nesmí chybět

Přejete si zhubnout, nabrat svaly nebo se jednoduše držet v dobré kondici? Ať je váš důvod jakýkoliv, vsaďte na domácí posilovnu - ta je...