Z kočovníka šampion, ustupoval před ním i Chára

on

„Toto je moje poslední sezóna,“ napsal Kimi Räikkönen na Instagram ke koláži (s přestávkou) 20-leté kariéry v královském šampionátu. Na fotografiích je finský závodník v kombinézách týmů, ve kterých působil.

Eduard Révész 16.09.2021 21:20, aktualizováno: 21.09.2021 07:00
Viz tento příspěvek na Instagram
Příspěvek, který sdílí Kimi Räikkönen (@kimimatiasraikkonen)

Od 21-letého mladíka až po ostříleného čtyřicátníka. Všechny stáje přispěli svým dílem k tomu, že se z něj stala jedna z nejpopulárnějších postav prestižního kolotoče.

Příspěvku dominuje radostné gesto v barvách Ferrari. Není divu, v roce 2007 si v něm vybojoval vytoužený titul mistra světa. Zní to neuvěřitelně, ale slavný italský tým od té doby svého šampiona čeká …

bílí Cikáni
Příznivce si získal nejen závodními kvalitami, ale také flegmatický až chladnou povahou či nefalšovanou upřímností. Ta vedla k jeho nesmrtelným výrokům i přezdívce Ledový muž.

Reflektuje muže, který odmítá cirkus kolem F1. Chce si jen sednout do monopostu a jezdit. Tak, jak to rodák z Espoo dělá odmalička.

Drsná severská příroda poskytovala blondýna Kimimu a jeho o dva roky staršímu bratrovi Rami úžasné místo na rozvíjení na talentu. Než se dostali k motokáry, se na rodinném dvoře proháněli na motokrosových motorkách i starých Ladach.

„Naše zahrada připomínala oranisko. Chlapci si to však užívali, tak jsem jim dovolil vyřádit se, „vzpomínal otec Matti v jednom z rozhovorů. Akční muž, který zemřel v roce 2010, pracoval jako silniční dělník a ve volném čase jezdil amatérské folkrace rallye (severský relykros).

Byl v nich i mechanikem. Synem koupil motokáru, na níž se střídaly. Mame Paulu při prvních závodech jako první napadne společné cestování. Nepochybuje, že se díky němu rodina sblížila.

„Byl to volný čas rodiny. Často jsem říkala, že jsme bílí Cikáni v tom smyslu, že v zimě splácíme dluhy, a když přijde jaro, znovu začneme kočovat, „řekla v knize Neznámý Kimi Räikkönen (v slovenském překladu vyšla v roce 2019).

Velkou vášní seveřana byl i hokej. A je jí věrný dosud. Připomněl to i při návštěvě Bratislavy.

Kimi Räikkönen
ČTĚTE VÍCE
Bwoah! Je mi to jedno, nejsem Schumacher. Toto jsou Kimiho top výroky
V srpnu 2003 si zahrál proti Slovenské hvězdám jako Miroslav Šatan, Peter Bondra či Pavol Demitra. Média si tehdy posvítili na moment, když před ním ustupoval Zdeno Chára, ale největší šanci spálil.

„Setkat se s hráči NHL bylo příjemné. Zapamatoval jsem si Šatana a Bondra, „prozradil. A proč nakonec upřednostnil motorsport před hokejem? „Nemusel jsem vstávat tak brzy,“ vysvětlil sobě vlastním způsobem.

Proč mi gratuloval?
Vedle úspěšném zápolení v motokárách jezdil iv evropských formulových sériích.

Jako dvacetiletý vyhrál britskou Formuli Renault, o rok později zaznamenal v šampionátu sedm triumfů z deseti startů. Díky těmto výsledkům dostal šanci vyzkoušet si testování ve formuli 1 v týmu Sauber.

„Nedá se to srovnat s ničím, v čem jsem dosud seděl. Ačkoli má každé auto čtyři kola, brzdy a nádrž, přítlak při formulích je úchvatný.

Dovolí vám procházet zatáčkami mnohem rychleji. Bylo to obtížné řídit, „popsal zkušenost z italské tratě Mugello v rozhovoru ve finské televizi Yle.

Sauber ho angažoval na novou sezónu, vůči čemuž se ohradil šéf Mezinárodní automobilové federace FIA ​​Max Mosley. Ambicióznímu mladíkovi podle něj chyběly zkušenosti, kritice podrobil i udělení superlicence zajišťující účinkování v seriálu.

„Pokud dojde k vážné nehodě způsobené nezkušeným jezdcům, já budu tím, kdo to bude muset vysvětlovat světovým médiím,“ soptil Mosley. Už v prvních závodech mu Fin dokázal, že jeho příchod byl správným krokem.

Bodoval už při debutu. Po skvělém šestém místě ho tým Sauber nosil na rukou, jeho vedení ho chválilo za perfektní jízdu.

Závodní inženýr Jacky Eeckelaert měl dojem, že Räikkönen jezdí v F1 už deset let. A závodníkovy hodnocení? Jak jinak, osobité.

„Pár předjíždění mi vyšlo. Nevím, proč mi gratulovali, vždyť jsem nevyhrál, „řekl Räikkönen v cíli.

nahradil Schumachera
Komentátoři jej začali označovat za nástupce úspěšného krajana Miku Häkkinen. Dvojnásobný mistr světa jim neprotiřečil.

„V Kimim občas poznávám sebe při startu mé kariéry ve formuli 1,“ reagoval na porovnávání o 11 let starší Häkkinen.

Räikkönen udělal dojem i na šéfa McLarenu Rona Dennise. Prognózy vyšli. Angažoval ho do týmu namísto Häkkinen, který avizoval roční přestávku. Do F1 se však již nevrátil.

„Podpis smlouvy s Kimim byl fantastický krok. Vždy jsem Dennisovi a jiným přizvukuje:, Pokud chcete vyhrát, získejte Fina (If you wanna win, get the Finn) ‚, „řekl Häkkinen.

Nejnovější články

Striptýz: univerzální zábava pro dospělé

Striptýz je forma tanečního umění, která spojuje prvky erotických tanců s postupným svlékáním. Toto umění má dlouhou historii a dnes patří mezi oblíbené formy...