Češi při koupi nemovitosti často podléhají tlaku na rychlé rozhodnutí. To se ne vždy vyplatí

on

Současná situace na realitním trhu je i přes zpomalení tempa růstu cen taková, že se kupující cítí pod tlakem konkurenčních zájemců a často jednají unáhleně ve snaze posichrovat si, že jim daná nemovitost neuteče. Zkrátka když se rychle nerozhodnu a vezmu si čas na rozmyšlenou, další zájemci mě předběhnou a vysněnou nemovitost mi vyfouknou, běží jim hlavou. Je ale opravdu kam spěchat? Zeptali jsme se odborníka na realitní trh.

Češi patří k váhavým, nedůvěřivým a relativně konzervativním národům. Neplatí to ale paradoxně u koupi bytů či domů, kde celý proces často probíhá pod tlakem okolností až příliš rychle. Doba, v které nezkušení kupující přistupují k závaznému podpisu rezervační smlouvy, je rekordně rychlá. Odborníci varují před ukvapeným rozhodováním, které vás může zbytečně přijít na statisíce.

„Tuto nejistotu a stres bohužel často živí i samotní realitní makléři, v jejichž zájmu je obchodovanou nemovitost prodat co nejrychleji, bez průtahů a komplikací. Zájemcům na prohlídkách sugestivně líčí dlouhé zástupy dalších zájemců a vytvářejí časový nátlak. Klientům radíme rezervační smlouvy rozhodně nepodepisovat hned na první prohlídce. Rozumím těmto obavám, ale z praxe mohu jednoznačně potvrdit, že najít si jiný byt je mnohem menší problém než koupit byt za drahou cenu, s právními či technickými vadami nebo za nevýhodných podmínek. Rezervační smlouva je závazná a vyvázat se z ní není vůbec snadné, i když později zjistíte objektivní nedostatky,“ vysvětluje David Novotný z Bohemian Estates, která poskytuje komplexní realitní servis, od vyhledání nemovitosti a jejího prověření přes správu investičních bytů až po prodej.

„Z naší praxe známe i případy lidí, kteří rezervační smlouvu unáhleně podepsali a záhy zjistili, že od banky nedostanou hypoteční úvěr. Někteří si pochybení uvědomili až po pár letech, kdy se snažili nemovitost prodat, ale nepodařilo se jim to tak draze, jako ji nakoupili. De facto tak prodělali peníze v řádu statisíců,“ říká David Novotný.

Služby, které pokrývají základní minimum bezpečné koupě nemovitosti, jsou naprosto běžné na trzích v západní Evropě a Americe. Patří k nim právní prověrka veškerých smluv a dokumentace od nezávislého odborníka na právo a posouzení technického stavu nemovitosti. Nezkušení kupující se tak chrání před skrytými právními či technickými vadami, jejichž odstranění je později může přijít na další statisíce korun.

Konzultace vybrané nemovitosti po stránce právní i stavebně technické pozdrží celý proces maximálně o pár dní. Oproti tomu získáte celoživotní jistotu, že jste koupili objekt bez závad a za cenu, která odpovídá jeho reálné hodnotě. V západních zemích je obvyklé, že makléři či prodávající tyto ochranné procesy na straně kupujícího respektují. Naopak, pokud odmítají čekat a manipulují protistranu k rychlému jednání, je to signál, že s nemovitostí může být něco v nepořádku. 

Nejnovější články

Jak připravit zahradu na jaro

Jaro je za dveřmi a s ním i čas na probuzení zahrady z zimního spánku. Naplánujte si venkovní aktivity, díky kterým bude vaše zahrada...