UEFA dělá, co jí síly a tučné konto stačí, aby její členské země a jejich nejsilnější kluby měli co nejvíce důvodů na spokojenost. A co nejméně na rebelii.
Michal Zeman 27.08.2021 15:10 SlovanFoto: TASR, Martin Baumann
Tribuny cihelného pole během zápasu Slovanu se Shamrockem.
Na finálový turnaj ME otevřela dveře 24 zemím. A pro jistotu vymyslela i komplikovaný postupový model, aby snížila na minimum riziko, že se některé silné týmy ocitnou mimo hru. Komu by nebodaj nestačila klasická kvalifikace, má k dispozici ještě Ligu národů.
Nejde jen o nezištnost a solidaritu. Ve stále silnějším fotbalovém byznysu nikdo nepotřebuje, aby mezi elitou chybělo Itálie, jak se to stalo na posledních MS v Rusku. Nebo Nizozemsko, které se neprobojoval na ME 2016.
I v klubových soutěžích už funguje podobná strategie. UEFA utvořila i třetí evropskou soutěž (Konference ligu). Ve všech skupinách se od příštího měsíce až do poloviny prosince představí celkem 96 týmů!
Slovan, Žilina, pohár, finále
ČTĚTE VÍCE
Žádný gigant, dva silné týmy. Slovan poznal soupeřů v Evropě
Každý si přijde na své. Už dávno neplatí, že v nejprestižnější Lize mistrů se setkávají jen mistři. V jejím skupinách nastoupí pět španělských týmů, po čtyři anglické, německé, italské. A všude se dělí stále větší koláč. Prémie se vyplácejí za všechno. Za účast, za postup, za vítězství, za remízu …
V tomto velkorysém systému se sveze vždy i někdo z malých. Ujdou se mu nějaké „drobky“. Nyní například i Slovanu. Bohudíky za jeho domácí výkon s Olympiakosem. Potřeboval ho jako sůl, aby nebudil dojem, že dostal místenku ve skupině zcela zdarma. Podal nejlepší výkon pod Weissem.
Ale díru do fotbalové Evropy neučinil. Z Ligy mistrů spadl do Evropské a odtud do konferenčního ligy. Nebýt ní, už by skončil. Na Tehelném poli nezdolal ani zástupce Gibraltaru, což byl dost velký trapas. Stačilo, že z osmi zápasů vyhrál dva. Snad teď ukáže, že má i navíc.