Centrální odsávání chrání v průmyslu zdraví pracovníků

on

S běžným prachem se setkáváme každý den doma, v práci i na ulici a většinou není nijak nebezpečný. Ve specifických průmyslových výrobnách a zpracovatelských závodech může ale prach obsahovat nebezpečné částice, je proto nutné ho efektivně a rychle odsávat a chránit tak zdraví pracovníků.

Pro ochranu zdraví

Při výrobě nebo zpracování jakékoli suroviny vzniká odpad a prach. Při broušení různých materiálů jsou to právě prachové částice, které ale snadno vdechneme. Mohou však být škodlivé pro naše zdraví. Částice z mnoha materiálů obsahují mastné oleje, kovové částice nebo brusivo a jejich šíření po výrobní hale je tak velmi nežádoucí s ohledem na lidské zdraví. Naprosto nezbytná je tak jeho likvidace, a to co nejblíže místu vzniku, což bývá zajištěno filtračním systémem. Pro brusírny je filtrační zařízení vyrobeno v silnostěnném provedení, protože brusný prach je abrazivní. Odsávání broušení musí být rychlé a efektivní, čímž se zajistí bezpečné pracovní prostředí a omezí zdravotní rizika. Odsátý nebezpečný prach je ihned odváděn mimo pracoviště a likvidován.

Výkonné odsávání

Ve většině brusíren nebývá zajištění odsávání pracovního prostoru problém. Stacionární brusky mají hrdlo pro připojení centrálního odsávání a je možné je pomocí odsávacího potrubí spojit do jednoho filtračního systému. Lze využít také prostorové odsávání pomocí závěsných digestoří, které se umísťují na stěny a hodí se nejen pro použití v brusírnách. Jednotlivá pracoviště se vytváří na základě rozmístěný samotných digestoří, které jsou pak napojeny na centrální odsávání. Přefiltrovaný vzduch se vrací zpět do brusírny, což v zimě šetří teplo a náklady za vytápění. V létě je pak vzduch odveden mimo budovu.

V určitých provozech je odsávání zajištěno také podlahovými rošty, a to především v místech, kde není možné využívat lokální řešení, například když se jedná o velké a těžké výrobky, se kterými nelze snadno hýbat.

Nejnovější články

Striptýz: univerzální zábava pro dospělé

Striptýz je forma tanečního umění, která spojuje prvky erotických tanců s postupným svlékáním. Toto umění má dlouhou historii a dnes patří mezi oblíbené formy...